Porady dotyczące drewna kominkowego:

  • Największą ekonomię w spalaniu drewna osiągniemy sezonując drewno mniej-więcej 2 lata. Drewno świeże musimy przechowywać w odpowiednio przewiewnych, najlepiej nasłonecznionych miejscach. Drewno przechowywane na dworze musi być odcięte od bezpośredniego wpływu opadów atmosferycznych. W sytuacji gdy nie mam możliwości sezonowania drewna, wyjściem z sytuacji może być zakup brzozy, gdyż pali się ona dość dobrze nawet po niedługim upływie czasu od jej pozyskania.
  • Kiedy najlepiej kupić drewno do kominka? - Najlepszym okresem wydaje się być zima oraz wczesna wiosna, kiedy drzewa jeszcze znajdują się w stanie "uśpienia" i posiadają relatywnie mało soków co ułatwi nam szybsze wysychanie drewna.
  • Jakie drewno stosować na rozpałkę? - Na rozpałkę najlepiej stosować w małych ilościach drewno iglaste(sosna, świerk). Sam proces rozpalania najwygodniej można wykonać przy użyciu rozpałki do grila a po uzyskaniu już odpowiedniej temperatury można zacząć wkładać grubsze kawałki drzewa liściastego.
  • Czy mogę palić drewnem iglastym? - Ponieważ drzewa iglaste mają bardzo dużo żywicy i olejków lotnych nie jest wskazane używanie takiego drewna w kominku ale zachowując pewien umiar możemy co jakiś czas wrzucić taki kawałek i nie powinno mieć to żadnego ujemnego wpływu na nasz kominek i komin.
  • Ciągle mam osmoloną przednią szybę - co robić? Sadza na szybie to nic innego jak nie spalony węgiel. Taka sytuacja występuje przy mokrym drewnie, przy zbyt małym dopływie powietrza do kominka, przy zbyt mocnym zamykaniu przewodu kominowego.
  • Jak najszybciej wyczyścić szybę od kominka? - Wystarczy "dobrze" napalić w kominku by uzyskać wysoką temperaturę a sadza zgromadzona na szybie się wypali.